Dekoracje i obrazy w stylu skandynawskim
Od kilku lat Europa zafascynowana jest stylem życia mieszkańców krajów skandynawskich. Nic dziwnego, uchodzą za najszczęśliwszych na świecie. Z zapartym tchem chłoniemy wszystko, co skandynawskie. Przyczyniła się do tego oczywiście popularność sieci sklepów Ikea, ale także specyficzna filozofia życiowa mieszkańców Północy - ich miłość do natury i skoncentrowanie sie na życiu rodzinnym. 

Im mniej, tym więcej... wnętrza

Skandynawski styl urządzania wnętrz to przede wszystkim prostota, jasne barwy, naturalne materiały, duże puste przestrzenie i oszczędne w formie funkcjonalne meble. Zapewne dlatego wszystkim tak bardzo się podoba. Kto nie chciałby mieszkać w jasnym, przestronnym mieszkaniu, w którym wszystko do siebie pasuje? Styl scandi uważany jest za dość chłodny, bo dominujaca barwa to biel i wszystkie odcienie szarości. Na przestrzeni lat jednak ulega to zmianie. Coraz częściej wybieramy beże i ciepłe róże zamiast szarości oraz dodatki w kolorze złota. Niemniej jednak podstawowy styl skandynawski stanowi idealną bazę do wnętrzarskich wariacji. 

Kraje Północy przez kilka miesięcy w roku prawie pozbawione są światła, dlatego światło jest istotnym elemetem aranżacji wnętrz. Lampy i świece rozstawione są niemal wszędzie. Często w salonie pojawia się kominek albo piecyk. Nie można zapomnieć także o wszelkiego rodzaju lampkach rozwieszonych na karniszach i ścianach. 


Skandynawowie są niezwykle rodzinni. Dlatego to stół stanowi centrum, wokół którego organizowana jest reszta przestrzeni. Zazwyczaj jest bardzo duży, zrobiony z litego drewna. Stół w stylu scandi spełnia wiele funkcji - to nie tylko miejsce, przy którym spożywa się posiłki. Tutaj dzieci odrabiają lekcje, tutaj rodzice pracują, tutaj odbywają się spotkania towarzyskie, tutaj koncentruje się życie całego domu i jego przyjaciół. 

Mówiąc o stylu scandi i cieple domowego ogniska nie można zapomnieć o dodatkach typu poduchy, koce i puszyste dywany. Koniecznie w neutralnych, naturalnych kolorach. Czasem na poduchach pojawiają sie mocniejsze barwy albo typowe dla skadynawów motywy rodem z ciepłych wełnianych swetrów - specyficzne wzorki, renifery.

To za sprawą stylu skandynawskiego do łask wróciły typograficzne obrazy i plakaty oraz zdjęcia w dużym formacie. Te ostatnie przedstawiają najcześciej rodzinne chwile albo naturę, np. lat tnący w porannej mgle. Zdjęcia podobnie jak całe wnętrze najczęściej utrzymaje są w stonowanej kolorystyce - króluje tu czerń i biel albo sepia. Ważne, by idealnie nawiązywało do wnętrza. 

7 najfajniejszych haseł na domowe obrazy w stylu scandi

7. Take me tho the basic and the simple life (Zabierz mnie do źródeł i prostego życia)
6. Less stuff - more heart (Mniej rzeczy, więcej serca)
5. A party without cake is just a meeting (Przyjęcie bez ciastek jest tylko spotkaniem) 
4. Home is where your story begins (Dom jest tam, gdzie zaczynają się historie)
3. HOUSE + LOVE = HOME
2. You don't need more space. You need less stuff (Nie potrzebujesz więcej miejsca. Potrzebujesz mniej rzeczy)
1. LESS HOUSE, MORE HOME