Dziewczyna trzymająca aparat

Jesień to bodaj najbardziej wdzięczny okres dla każdego, kto kocha zdjęcia. Niezależnie czy jesteś profesjonalistą czy robisz zdjęcia dla przyjemności powinieneś wybrać się na długi jesienny spacer i zachwycić się wyjątkową aurą. Miliony liści, ciepła kolorystyka i łagodne światło to doskonała okazja, by uchwycić najpiękniejsze krajobrazy albo potraktować je jako tło dla rodzinnych fotografii.  

W jaki sposób najlepiej zatrzymać jesienny klimat? Mamy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą ci robić jeszcze lepsze zdjęcia.

10 prostych kroków do lepszych jesiennych zdjęć

1. Szukaj oryginalnych kadrów – nie poprzestawaj na sztampowych ujęciach. Skieruj obiektyw w górę, przechyl go… Spróbuj uchwycić spadające liście lub te, które jeszcze znajdują się na drzewach, ale nietypowo. Od dołu. Wykonaj fotografię z poziomu ziemi, możesz być zaskoczony efektem. Baw się perspektywą i popatrz na jesień niekonwencjonalnie.

2. Jesteś amatorem? Rób zdjęcia w trybie krajobrazowym – aparat sam zadba o najwierniejsze odwzorowanie barw i pozostałe ustawienia kompozycji. W tym czasie ty możesz zająć się szukaniem chwil godnych uwiecznienia.

3. Wykorzystaj kolorowe liście – banalne, ale skuteczne. Liście to bardzo wdzięczny element jesiennych fotografii. Mogą stać się głównym elementem twoich zdjęć, albo stać się ich tłem. Dzieciaki z jesiennymi bukietami, łobuziaki szeleszczące i bawiące się wśród liści… nic nie sprawia tyle radości.

4. Szukaj naturalnego światła. Zapomnij o lampie błyskowej - ustaw czułość ISO na najniższą wartość, eksperymentuj z czasem otwarcia migawki - zwłaszcza późnymi popołudniami, wieczorem i w nocy. Naturalne światło jest o wiele cieplejsze i miłe dla oka. Doskonale prezentuje się na jesiennych fotografiach. Ostry flesz całkowicie się na nich nie sprawdza.

5. Nie prześwietlaj fotografii – uważaj na kanały, zwłaszcza czerwony (R). Zawsze lepiej nie doświetlić zdjęcia i poprawić kolorystykę i światło w edytorze graficznym, niż zniszczyć piękne ujęcie zbyt mocnym akcentem.

 


Kilka rad dla fotografujących w chłodne dni

  • Sprawdź czy baterie są w naładowane. Słaby akumulator szybko zmusi cię do zakończenia fotografowania. Dobrze jest mieć przy sobie także zapasowe baterię, najlepiej trzymaj je wewnątrz kurtki, blisko ciała.
  • Chroń aparat i obiektyw przed deszczem i śniegiem. Możesz wykorzystać gotowe osłonki, ale czasem wystarczy zwykła foliowa torba owinięta wokół aparatu z otworem na obiektyw. Warto jest mieć przy sobie ręcznik frotte, chłonie wilgoć lepiej niż cokolwiek innego.
  • Staraj się unikać wymiany obiektywu. Wilgoć dostająca się do wnętrza aparatu może go trwale uszkodzić.
  • Zrób sobie przerwę jeśli wchodzisz lub wychodzisz z zamkniętego, ogrzewanego pomieszczenia. Sprzęt musi przyzwyczaić się do zmiany temperatury. Najlepiej umieścić aparat w torbie lub plecaku jeszcze na zewnątrz i wyjmij go dopiero po 45 min. Dzięki temu sprzęt stopniowo będzie przyzwyczajał się do temperatury w budynku. 
  • Zadbaj o własny komfort. Najważniejsze, by twoje stopy i dłonie były ciepłe. Nieprzemakalne buty i rękawiczki to absolutna konieczność. Warto też pamiętać o nakryciu głowy i wygodnej kurtce. A jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę pomyśl o bieliźnie termicznej.
Tematyka: